Derin Ven Trombozu ve Enfeksiyon Hastalıkları (Konsültasyon Hastalıkları)

Derin Ven Trombozu ve Enfeksiyon Hastalıkları (Konsültasyon Hastalıkları)

- Bölüm: Dahili Aciller
2319
Derin Ven Trombozu ve Enfeksiyon Hastalıkları (Konsültasyon Hastalıkları) için yorumlar kapalı
derin ven trombozu

Sellülit ile derin ven trombozu karışır

‘Kapılar kapanacak’

Metro

Ateş Yükseliyor

En az kırk altı konsültasyon hatası yaptım. ‘Ev alma acil tıp doktoru al’ sözüne aykırı davrandım. Ne gelen kattı ne de giden aldı. Acil tıp doktorunun bilgisinin, kılıcının, kalkanının ve öngörüsünün sınandığı Roma arenasıdır konsültasyon meydanı. Doğru konsültasyon her ülkede sevilir dostlarım.
Olay Örgüsü
M. Amca sol baldırında yaklaşık üç günden beri olan ağrılı kızarık şişlik ile acil servise başvuruyor. Dokunmakla ısılı, bastırmakla hassas olan baldırın başına daha önce böyle bir şey gelmediği belirtiliyor. Sistemik semptomu olmayan, yaşamsal bulguları normal sınırlarda seyreden hastanın özgeçmişinde şeker hastalığı olduğu öğreniliyor ve öyküsü derinleştiriliyor. Yaklaşık bir hafta önce uçağın ekonomi bölümünde yolculuk etmiş. Kızını görmek için Jamaika’ya uçthy (uçakla). Hastanın ağrılı baldır şişliği sellülit lehine yorumlanıp enfeksiyon hastalıklarından görüş isteniyor.

derin ven trombozu
Yanlış Konsültasyon: Enfeksiyon Hastalıkları
Uzun süren uçuş (>4 saat) ve homans bulgusu pozitif saptanan hastada ön planda düşünülmesi gereken tanı derin ven trombozudur, sellülit değil. Hastanın diyabet öyküsü klinisyeni sellülit ön tansına yönlendirmiş olabilir ama bu çeldiricidir. Doğru eylem venöz doppler sonrası saptanacak derin ven trombozunun kalp damar cerrahisi ile konsültasyonu olmalıdır.

Değerlendirme

Derin ven trombozu ile sellülit birbirine karışabilen hastalıklardır ama karışmamalıdır. Derin ven trombozu saptanan hasta kalp damar cerrahisi ile konsülte edilmeli ve erken dönem ilaç tedavisi ile hastanın başına gelebilecek tromboembolik komplikasyonlar önlenmelidir.
Sellülit cilt dokusu enfeksiyonu olup tedaviye ihtiyaç duyar. Isı artışı, şişlik ve ağrı gibi semptomları vardır ki bulgular derin ven trombozuna pek benzer. Oral antibiyoterapi normal şartlarda sağlıklı sellülitlerde etkindir. Sistemik enfeksiyon yanıtı olan, diyabet zeminli ve immünsüprese hastalar sellülit tedavisini enfeksiyon hastalıkları servisinde almalıdır.
Tamamen farklı tedavi biçimleri olan bu iki hastalıkta doğru konsültasyon hayat kurtarır ve unutulmaması gereken nokta doğru konsültasyon isteyebilen acil tıpçı hastaneyi kökünden kurtarır.
Geldiği Yer

  1.  Pasternack MS, Swartz MN (2010). Cellulitis, necrotizing fasciitis, and subcutaneous tissue infections section of Skin and soft tissue infections. In GL Mandell et al., eds., Mandell, Douglas, and Bennett’s Principles and Practice of Infectious Diseases, 7th ed., vol. 1, pp. 1289-1312. Philadelphia: Churchill Livingstone Elsevier.
  2. Meissner MH, Caps MT, Zierler BK, Bergelin RO, Manzo RA, Strandness DE Jr. Deep venous thrombosis and superficial venous reflux. J Vasc Surg. Jul 2000;32(1):48-56.

 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

cato8